
Weekendje Wegwezen: Verrassend Velsen
Lekker slapen en dito eten? Krijgen wij van Zin maar geen genoeg van. Wij kiezen de meest verrassende spots, dichtbij en iets verder weg. Zins online coördinator Petra Schouten (1971) sliep een nacht in het bijzondere Plantage Rococo en ontdekte nog veel meer leuks in de gemeente Kennemerland.
Onder of boven de rook van Amsterdam – het is maar hoe je het bekijkt – ligt op nog geen vijf minuten rijden van Haarlem de IJmondregio. Met als kloppend hart de gemeente Velsen. Vanwege de Hoogovens niet meteen een streek waaraan je denkt voor een weekendje weg. Zonde, want dit stukje Noord-Holland heeft ontzettend veel te bieden.
Geboren en getogen in Noord-Holland ken ik het grootste deel van deze provincie op mijn duimpje, maar in de IJmondregio ben ik nooit eerder geweest. De rokende torens van Tata Steel langs het Noordzeekanaal bij IJmuiden spreken dan ook niet echt tot de verbeelding. Maar het is niet voor niets dat welgestelde Amsterdammers hier in de 18de eeuw hun buitenplaatsen lieten bouwen. De hoogste tijd om op verkenning te gaan.
Links ligt recreatiegebied Spaarnwoude, ten zuiden van de gemeente strekt Nationaal Park Zuid-Kennemerland zich uit. We parkeren aan de rand van schilderachtig Oud-Velsen. Dit piepkleine religieuze dorp, waar de tijd lijkt stil te staan, kent een tumultueuze geschiedenis. Eeuwenlang woonden hier koningen en kerkleiders totdat begin zestiger jaren de helft van het dorp werd gesloopt als gevolg van de verbreding van het Noordzeekanaal. Het deel dat werd gespaard, is beschermd dorpsgezicht en echt de moeite van een miniwandeling waard. Zo werd de Engelmunduskerk – een van de oudste kerken in Nederland – al in de 8ste eeuw gesticht. Na een kop thee bij Brasserie Hoeve Duin en Kruidberg waaien we uit in de tegenovergelegen Kennemerduinen, onderdeel van Nationaal Park Zuid-Kennemerland. We nemen de groene route – van maar 1,7 kilometer – door gevarieerde duinbossen rond de Koepelberg. Voor we in IJmuiden gaan dineren, wil ik ook nog het gezellige dorp Santpoort-Noord bezoeken, waar – zo heb ik gelezen – je bij een bijzondere Italiaanse wijnbar je je eigen wijntjes kunt tappen.”
DOEN
1. Terug in de tijd
Buitenplaats Beeckestijn in Velsen-Zuid is een 18de-eeuws landgoed en een van de weinige geheel bewaard gebleven grote buitens in Kennemerland. Elke kamer in het Museumhuis heeft z’n eigen kleur en sfeer, met bijzonder vogeltjesbehang tot ingewikkeld stucwerk. Vanuit de historische keuken wandel je door de glazen deuren naar strakke geometrische tuinen en een romantisch parkbos. Of schuif aan voor wat lekkers bij de gelijknamige brasserie op het landgoed.
Buitenplaatsbeeckestijn.nl
Elke eerste en derde zondag van de maand van 11-12.45 uur vinden er rondleidingen door het Museumhuis en de tuin plaats, een samenwerking tussen Hendrick de Keyser en Natuurmonumenten
2. Struinen door de duinen
Nationaal Park Zuid-Kennemerland behoort tot de grootste duingebieden van Nederland. Een avontuurlijk landschap waar je eindeloos kunt wandelen en fietsen. Onderweg kom je meren, bossen, duinvalleien, weelderige buitenplaatsen en indrukwekkende uitzichtpunten tegen. Grote kans dat je vanaf zo’n punt damherten, vossen of wisenten (Europese bizons) spot. Natuurmonumenten beheert in het park vier landgoederen die je kunt bezichtigen: Duin en Kruidberg, Midden-Herenduin, Heerenduinen en Koningshof.
3. Santpoort Noord
Van fijne boetieks tot bijzondere conceptstores, van ambachtelijke lekkernijen tot Italiaanse specialiteiten en de levendige vrijdagmarkt: knus en sfeervol winkelen doe je in het gezellige dorp Santpoort-Noord, waar je zelfs nog gratis kunt parkeren. Ook cultuur- en natuurliefhebbers komen aan hun trekken met een bezoek aan de Ruïne van Brederode of een wandeling over Landgoed Duin en Kruidberg. En daarna lekker aan de wijn of proeven van de Italiaanse specialiteiten bij La Mia.
Eco Hotel Plantage Rococo
Petra: “Landhuis Waterland in Velsen-Zuid heeft een roemrijk verleden. Het rijksmonument uit 1717 staat op een landgoed van 26 hectare – bij uitstek geschikt voor een homemade picknick, maar dat terzijde – was ooit een kindertehuis voor jongens, een butlerschool, een tbc-kliniek, maar ook het decor voor de Nederlandse dramaserie Meiden van de Wit. In 2022 opende Eco Hotel Plantage Rococo hier haar deuren. Ik voel me meteen thuis: flinke vleug boho, tropische planten, leren plofstoelen, gelamineerd behang, grammofoons uit vervlogen tijden, kunst en kitsch aan de muur, en loungy jazz op de achtergrond. Suite 2 blijkt groter dan onze woonkamer, heeft een hemelbed, uitzicht op de paardenweide en een bad op pootjes voor het raam. ‘Wow, jullie inrichting,’ verzucht ik wanneer eigenares An (1966) ons een biologische cappuccino voorzet. “Bij zo’n historisch pand als dit verwachten mensen eerder een high-tea-uitstraling. Maar mijn man Gerrit (1959, red.) en ik zijn nogal eigenwijs. Rockin’ friendly boetiekhotel past beter. De reden dat de muziek hier ook harder klinkt dan je misschien gewend bent.”
Aanbieding
Wil jij logeren bij Eco Hotel Plantage Rococo? Het hotel beschikt over elf elegante kamers en suites in verschillende prijsklassen. Vega friendly restaurant Rococo is – ook voor niet-hotelgasten – geopend van donderdag t/m zondag voor ontbijt, lunch, diner en borrel. Onder vermelding van ZINinROCOCO krijgen Zin-lezers bij boeking een gratis welkomstdrankje (koffie, thee of bubbels) met een stukje huisgemaakte taart op de dag van aankomst. Deze aanbieding is geldig tot eind mei 2025.
Plantagerococo.nl
Grand café Staal
Petra: “De buitenlucht maakt hongerig. Zeker na een lange wandeling over strand IJmuidenslag. Gelukkig hebben we gereserveerd en is Grand Café Staal in hartje IJmuiden maar een paar minuutjes rijden. ‘Staalwerker’ Mandy heet ons welkom en wijst naar een vrij tafeltje aan het raam. Het is woensdagavond maar in het grote restaurant – knus ingericht met hout en natuurlijk staal – is het gezellig druk. Eigenaren Cor en Dianne spreken liever over Grand Café Plus, want ze bedienen zo’n beetje elke doelgroep in en om de havenstad. Van sweet sixteen tot babyshower: zelfs ‘oma’ viert hier haar 90ste verjaardag. ‘Elke drie maanden wisselt het menu, om te kunnen koken met het seizoen,’ zegt Mandy wanneer ze ons de menukaart overhandigt. Ik twijfel. Vooraf nemen we sowieso de Staalplaat: een proeverij van voorgerechten. Maar dan het hoofdgerecht. Wordt het de bospaddenstoelenravioli of gaan we samen voor het Surf & Turf-plateau? Manlief heeft zin in een goed stuk vlees én verse vis, dus laten we ons met dat laatste opnieuw verrassen.”
Aanbieding
Zin in een lekkere hap bij Staal? Het Grand Café is alle dagen van de week geopend voor lunch, diner en unieke arrangementen zoals een High Tea, High Wine, High Beer én High Gin. Onder vermelding van ZINinSTAAL tijdens de reservering krijg je als Zin-lezer een gratis glas Cava als aperitief. Deze aanbieding is geldig tot eind mei 2025.
Grandcafestaal.nl
3x Good food
1 La vita e bella
La Mia restaurant, delicatesse winkel & wijnbar brengt culinair Italië naar Santpoort. De 36 wijnen die ze verkopen, kun je zelf in verschillende hoeveelheden ‘tappen’. Uitproberen is een slok, maar een half of vol glas behoort ook tot de mogelijkheden. Tip! Probeer zeker het wisselende Italiaanse weekmenu voor thuis. € 12,50 voor twee personen, dat je met behulp van de kookomschrijving zelf bereidt.
La-mia.nl
2. Verborgen parel
Tussen de loodsen, vissersboten en containerschepen op het haventerrein ontdek je het best bewaarde geheim van IJmuiden. Misschien wel van heel Nederland. Eenvoudig interieur, open keuken, enkele tafeltjes, je loopt Hokkai Kitchen zó voorbij. Met de visafslag op steenworp afstand zijn de sushi en traditionele Japanse gerechten op het menu verser dan vers. Maar de gril-, flambeer- en inlegkunsten van Chef Ohtawara – voormalig sushi-chef van het prestigieuze Okura – maken van lunch en diner een feest voor je smaakpapillen.
Hokkaikitchen.nl
3 Fish & Film
Elke eerste dinsdag van de maand organiseert Haventheater IJmuiden een Fish & Film-avond. Na de film van 17 uur en voor de film van 19.30 uur kun je in de foyer terecht voor een heerlijk diner zoals je die in een haven kunt verwachten: verse kibbeling plus een frisse salade met knapperige friet.
Haventheaterijmuiden.nl
Verder lezen?
Deze nieuwe rubriek vind je in ons extra dikke lentenummer Zin 4/5. Nu in de winkel. Of bestel ‘em hier online.
Tekst & beeld: Petra Schouten Media
Foto Wisenten Ruud Maaskant
De beste artikelen in je mailbox? Meld je aan voor de nieuwsbrief